کانادا, تورنتو,ايران,جهان

.....اُتاوا

 مرکز مجلس شورا و مقر حاکم کل است. اُتاوا با اینکه پایتخت کانادا می باشد ولی جزو سه شهر بزرگ کانادا (تورنتو، مونتریال و ونکوور) بشمار نمی‌آید. از لحاظ آب و هوایی اتاوا یکی از سردترین پایتخت های دنیا می باشد.
از لحاظ جفرافیایی اُتاوا در مرز انتاریو و کبک و در شمال شرقی تورنتو و غرب مونتریال قرار دارد.اتاوا يك شهر دو زبانه است. تمامي ادارات و سازمانهاي دولتي به دو زبان انگليسي و فرانسه مي توانند جوابگوي مردم باشند. نيمي از مردم اين شهر انگليسي زبان و 32% فرانسوي زبان مي باشند.

آب و هوا
در شهر اتاوا درجه حرارت در فصلهاي مختلف سال بسيار متفاوت است. در زمستانهاي سرد و طولاني اين شهر كه از اواسط ماه نوامبر شروع مي شود و تا نيمه هاي آوريل ادامه دارد سرماي هوا گاه تا 46 درجه زير صفر هم مي رسد. فصل بهار در اتاوا كوتاه بوده و به 2 ماه هم نمي رسد ولي در همين مدت كم، هوا بسيار مطبوع بوده و بيشتر روزها باراني مي باشد. در تابستان كه تقريبا از ژوئن تا پايان اگوست ادامه دارد گرماي هوا تا 36 درجه سانتيگراد هم مي رسد و به دليل آنكه رطوبت هوا بسيار بالاست، گرما شديدتر حس مي شود. در فصل پاييز كه آن هم كوتاه است هوا رو به سردي گذاشته و بارش باران و بعضا برف، آمدن فصل زمستان را خبر مي دهد.

از شهر تهران تا اتاوا مسيرهاي پروازي متعددي وجود دارد، يكي از آنها از مسير تهران، آمستردام(هلند)، مونترال مي باشد كه در اينحالت مي توان از طريق سرويسهاي اتوبوسي خود شركت هواپيمايي فاصله 2 ساعته بين مونترال تا اتاوا را طي كرد و يا با هواپيما به سمت اتاوا پرواز كرد، مسير ديگر كه سريعتر است مسير تهران، لندن، اتاوا مي باشد. طول پرواز تهران- لندن حدود 5 ساعت و نيم و پرواز لندن-اتاوا حدود 7 ساعت و نيم است.

اختلاف ساعت
اختلاف ساعت ايران و اتاوا 8 ساعت و نيم مي باشد كه در ابتداي بهار و تابستان به دليل عدم همزماني تغيير ساعت در ايران و در اتاوا به مدت كوتاهي اين فاصله زماني به 7 ساعت و نيم و 9 ساعت و نيم تغيير مي نمايد. غير از اين دو موقع اختلاف ساعت همان 8 ساعت و نيم است. يعني مثلا ساعت 9 و نيم صبح شنبه در ايران همزمان با ساعت 1 بامداد شنبه در اتاوا مي باشد.

گوشت حلال
در سرتاسر شهر اتاوا فروشگاه هايي وجود دارد كه در آنها مي توان گوشت يا مرغ حلال تهيه كرد و لذا از اين لحاظ مشكل خاصي در اتاوا وجود ندارد.

رفت و آمد شهري
در شهر اتاوا مناسبترين وسيله جهت تردد در شهر اتوبوسهاي شهري مي باشد. كرايه اتوبوس براي هر فرد بالاي 12 سال 2 بليط (در حال حاضر بهاي هر دو قطعه بليط يك دلار و 85 سنت مي باشد.) و براي اطفال زير 12 سال 1 بليط مي باشد كه مي توان آن را از مراكز مخصوص شركت اتوبوسراني (او سی ترانسپو ) و يا برخي از سوپر ماركت ها تهيه كرد. به ازاي پرداخت بليط راننده اتوبوس يك برگه (ترانسفر ) به فرد مي دهد كه اين برگه براي مدت مشخصي ( 90 دقيقه يا بيشتر.


 + نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ساعت 11:0 AM  توسط مدیریت وبلاگ فراز  |